Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

 

PROSTY ELEKTRONICZNY ZAŁ-WYŁ 

 

Książka jest poświęcona jednemu z najdoskonalszych układów scalonych, jaki pojawił się w historii elektroniki timerowi 555. Jest on produkowany od ponad 30 lat, jest lub był w ofercie produkcyjnej blisko 40 firm i nadal nic nie zapowiada końca jego kariery. W książce przedstawiono charakterystyki i dane katalogowe timerów 555 dostępnych na rynku, omówiono typowe i nietypowe układy ich pracy, zawarto w niej także informacje o nietypowych i mało znanych w naszym kraju wersjach tego układu. WIĘCEJ>>>> 

 

Do wykonania układu włącznika potrzeba jedynie kilku elemntów. Konstrukcję oparto na przerzutniku J-K 4027 z wyjścia którego sterowany jest przekaźnik wykonawczy PK1 porzez tranzystor T1. Na wejścia J i K jest na stałe podany stan wysoki. Wejścia S i CRL dołączone są na stałe do masy układu. Schemat układu przedstawiony jest na rysunku poniżej.

 

Działanie układu: każde podanie stanu wysokiego na wejście CLK powoduję zminę ustawień na wyjściach Q i Q (pin1 i pin2), powodując włączanie i wyłącznanie przekaźnika PK-1. Dodatkowo do wyjścia można dołączyc diodę led sygnalizującą załączenie przekaźnika.

Kondensator  C1 w pewnym stopniu przeciwdziała drganiom styków przycisku P1.

Działanie układu 4027 opisane jest w poniższej tabeli prawd.

 

Wykaz elementów:

R1 100k

R2 2k2

R3 5k1

C1 1uF

T1 BC237

D1 1N4148

U1A 4027