Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki 

KURS REALIZERA cz1

Krzysztof GÓRSKI

Od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia dostępny jest program holenderskiej firmy Actum Solutions do tworzenia programów na mikrokontrolery rodziny ST62/72. Mikrokontrolery te produkowane są od wielu lat przez firmę STMicroelectronics (dawniej SGS Thompson).

Nowsze wersje Realizera umożliwiają tworzenie programów na mikrokontrolery PIC. Przy pomocy ST6-Realizera jesteśmy w stanie tworzyć proste jak i bardziej zawansowane programy do projektów wykonywanych na wspomnianych mikrokontrolerach. Program ten był już prezentowany na łamach Elektroniki Praktycznej. W związku z niesłabnącym zainteresowaniem wśród czytelników postanowiliśmy powrócić do tematu i zaprezentować podstawy projektowania w postaci praktycznego kursu.

Każdy elektronik posiadający podstawowe wiadomości z zakresu techniki cyfrowej nie powinien mieć większych problemów z ujarzmieniem programu. Proces pisania programu dla mikrokontrolera, został sprowadzony do kilku przyjemnych chwil z komputerem. Praktycznie najprostszy program możemy stworzyć w kilka chwil. Nie przesadzając może to trwać tyle ile pijemy małą kawę ze śmietanką lub jedząc ciastko z kremem. No już dosyć tych kulinarnych porównań i zajmijmy się naszym bohaterem. Zacznijmy więc od zainstalowania programu którego jedna z wersji znajduje się na płycie CDEP2 ( płyta w ofercie AVT). Minimalne wymagania sprzętowe programu w obecnej chwili są nie wygórowane i tak aby program ruszył należy dysponować:

Producent zaleca aby jednak używać programu przy wyższych parametrach sprzętowych.

Proces instalacji programu rozpoczynamy od wsadzenia płyty CDEP2 do napędu. Po rozpoczęciu procesu instalacji zostanie utworzony folder C:\Realizer w którym umieszczane są wszystkie

Rozpakowane pliki programu wraz z przykładami. Aby zainstalowany program poprawnie pracował należy po instalacji ponownie uruchomić komputer. Mamy już program więc możemy kontynuować proces edukacji. Jak ktoś ma ochotę może wydrukować sobie tematy pomocy zawierające opis elementów bibliotecznych ( plik Symbol hlp.). Jest to bardzo przydatne przy zgłębianiu tajemnic Realizera jak i przy pracy z programem.

Pobierz plik Kurs Realizer cz1